Válová studio
PDF ke stažení

Odhalení pamětní desky sestrám Válovým v Kladně

Zahájení zkušebního provozu "Ateliéru Jitky Válové"
Bendlova ul. č.p. 6, Kladno

Slavnostní odhalení pamětní desky na domě, kde žily a tvořily v letech 1938 - 2011 malířky Jitka a Květa Válovy.

Dvojčata -Válovky-, jak se jim mezi odbornou veřejností a přáteli říkalo, nejprve bydlely v budově kladenské spořitelny, kde jejich tatínek, absolvent obchodní akademie, pracoval a poté se v roce 1938 rodina přestěhovala do domu č.p. 6 v Bendlově ulici. Jitka s Květou spolu v tomto nevelkém domě prožily celý život, mohly tu mít své ateliéry a malou zahradu.

Po vernisážích v kladenské Galerii 55 pořádaly v obývacím pokoji a když se lidé nevešli, tak i v ateliérech, takzvaná Setkání. Často za nimi chodili sousedé, navštěvovali je přátelé a umělci. Sestry Válovy jim přátelsky a velmi jadrně při horlivých debatách sdělovaly své názory, vzpomínaly na dobu totálního nasazení na kladenské Poldovce, na studia pražské UMPRUM u Emila Filly a též se často vyjadřovaly i k aktuálním problémům společenským.

Ateliér Jitky Válové, kde vytvořila převážnou část svého rozsáhlého díla, je dodnes zachován v téměř původním stavu. Obytná část domu též mimo jiné skrývá i velice zachovalou skleněnou mozaiku s motivem orchidejí a obývací pokoj, i po nedávných drobných úpravách, stále v sobě drží atmosféru vybízející k debatám nad uměním tak, jak tomu bývalo za života sester Válových. Tuto výjimečnou skutečnost si uvědomili dědici pozůstalosti a z iniciativy kladenské umělkyně a kurátorky Dagmar Šubrtové a dlouholeté přítelkyně Jitky a příbuzné, Marie Vydrové, je možné od 20. března 2018 ateliér navštívit ve zkušebním provozu a to po předchozí emailové dohodě.

Nadace Agosto Foundation z grantového programu Perpedes podpořila zpřístupnění ateliéru pro veřejnost a možnost vidět téměř intaktní ateliér má nabídnout zájemcům příležitost nahlédnout do atmosféry působiště a prostor jedněch z nejvýznamnějších výtvarnic své generace a zároveň podnítit diskusi o jejich pozůstalosti v návaznosti na jejich kladenské rodiště.

Ve spolupráci s Dagmar Šubrtovou a Marií Vydrovou chce Agosto Foundation iniciovat odbornou debatu o možnostech, jak k domu, ve kterém sestry Válovy žily a tvořily, a v něm zachovalým artefaktům, přistupovat.

K docenění obecného uměleckého odkazu v rodném Kladně a záchraně pozůstalosti Válovek, bude potřeba probuzení zájmu a ochoty věnovat ideovou a finanční investici jak ze strany místních institucí, tak velkých kulturních institucí jakými jsou Národní galerie či Ministerstvo kultury. Během roku 2018 jsou na toto téma s odborníky a zájemci plánována dvě setkání, o kterých budeme včas informovat prostřednictvím našeho newsletteru.

Návštěvu Ateliéru Jitky Válové lze dohodnout na emailové adrese: dumvalovek@email.cz